Głównym spośród największych przeszkód w większości miast w naszym kraju jest komunikacja. Polskie miasta są nie dostosowane do tak ogromnego nasilenia ruchu, jaki został zapoczątkowany przez zwiększenie się liczby samochodów na krajowych ulicach. Dlatego jedną z najbardziej istotnych inwestycji które musi podjąć niemalże każda gmina jest zainwestowanie środków w transport i infrastrukturę komunikacyjną. Nawierzchnie drogowe i transport miejski to priorytet, który pozwoli poprawić wygodę krakowian jak również usprawni integralność gospodarki Krakowa.

Na tle okolicznych miast, nowe projekty drogowe jakie realizuje Kraków mocno się wyróżniają. Krakowianie w głosowaniu wypowiedzieli się za metrem, jednak przed tym jak metro zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową i drogi trzeba zainwestować dużo środków . Z bardziej istotnych inwestycji warto podkreślić:
w pełni elektryczną linię autobusów – jedyną w Polsce,
nowoczesne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie przebudowany dworzec PKP wraz z centrum handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje inwestycje w przynajmniej kilka nowych połączeń pomiędzy już wybudowanymi połączeniami i remonty istniejących połączeń tramwajowych oraz dróg dojazdowych.
Mieszkańcy napraw nie znoszą – problemy w komunikacji i dojazdach do biur dają się im we znaki w codziennym życiu. Warto jednak pamiętać, że bez inwestycji infrastruktura nie może się poprawić i by było lepiej, wymagać trzeba cierpliwości.Jacek Majchrowski opinie
Inwestycje w komunikacje to nie tylko nowe drogi, jak również lepszej jakości powierzchnia jezdni, która będzie bardziej trwała i wytrzymała. (jednym z takich wzorów jest ścieralna nawierzchnia drogi na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zachodniej drodze Wadowickiej). Oczywiście, miasto wymaga jeszcze wielu remontów i inwestycji, aby poruszało się po mieście wygodnie. Zarówno autem, ale również tramwajami. Mimo to da się zauważyć jasno, że wszystko jest na najlepszej trasie do tego, by Krakusom żyło się tu zdecydowanie miło i z zadowoleniem.