Od jakiegoś czasu wiele mówi się o tym, że praktycznie każda kobieta, bez względu od wieku powinna ćwiczyć regularnie mięśnie Kegla. Są to silne mięśnie, których zadaniem jest utrzymanie na miejscu organów wewnętrznych. Dzięki nim, można urodzić dziecko z łatwością i mniejszym bólem, równocześnie nie ryzykując nacięcia krocza. Również po porodzie przydają się silne oraz wzmocnione mięśnie Kegla, bowiem dzięki nim nie ma problemów z nietrzymaniem moczu.

mięśnie kegla za co odpowiadają

Najczęściej mięśnie Kegla ćwiczą w następstwie tego kobiety w ciąży i planujące ją. Jeżeli pozostaną one odpowiednio wzmocnione, znacznie łatwiej jest przejść przez naturalny poród oraz równocześnie nie odczuwać aż tak silnego bólu. Zdarza się, że do gabinetu fizjoterapeuty trafiają także panie, jakie rodziły dawno, jednakowoż pojawiły się u nich problemy z nietrzymaniem moczu, najczęściej wysiłkowym, na skutek:
•    kichnięcia,
•    kaszlnięcia,
•    śmiechu,
•    podnoszenia ciężaru.
Mięśnie Kegla to inaczej mówiąc mięśnie dna miednicy. Wolno je z łatwością zlokalizować podczas próby wstrzymania strumienia moczu. W jaki sposób najlepiej je ćwiczyć? Całe ćwiczenie polega jedynie na napinaniu mięśni oraz ich rozluźnianiu. Najodpowiedniej rozpocząć od pozycji leżącej, jednak z czasem można też ćwiczyć w innych pozycjach. Wypada napinać mięśnie przez parę sekund, a w następnej kolejności rozluźniać je na dwa razy dłuższy czas.
Niesłychanie ważne jest to, żeby napinać tylko mięśnie Kegla, a nie brzuch, czy pośladki. Przed skurczem wypada wziąć głęboki wdech i pomału wypuszczać powietrze w czasie rozluźniania mięśni. Najpoprawniej jest zastosować serię dziesięciu powtórek. Takich serii może się wdrożyć około trzech w ciągu dnia. Poprawę można zauważyć już nawet po sześciu tygodniach, mimo to należałoby ćwiczyć w dalszym ciągu, chociaż raz na dzień.
W aptekach oraz sklepach można obecnie kupić wyjątkowe kulki do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Niesłychanie wspomagają one cały proces i okazuje się, że zapewniają korzystne wyniki. Z takimi kulkami również ćwiczy się na zasadzie kurczenia oraz relaksowania mięśni.
Kobiety, jakie regularnie ćwiczą, przyznają że przyniosło to efekt podczas porodu drogami natury oraz o wiele prędzej były one w stanie do siebie dojść. Poza tym, u takich kobiet z łatwością eliminuje się także kłopot nietrzymania moczu. Większa część z nich wskazuje, że dzięki sprawnym mięśniom Kegla mogą także czerpać lepszą przyjemność ze współżycia. Ma to również realny wpływ na odczucia seksualne partnera. Takie ćwiczenia nie są wysiłkowe i nie zajmują wiele czasu, a wolno je wykonywać dokładnie wszędzie i o każdej porze. Otoczenie z pewnością nawet się nie zorientuje.